Figure

OVERALL

1. Julie Lee


CLASS A

1. Julie Lee

2. Cerise Richardson

3. Marie Krasnow

4. Renee Bracken

5. Polly Foushee

6. Nancy Diaz


CLASS B

1. Amy Joshu

2. Denay Rogers

3. Amani Moss

4. Jenny Stevens

5. Elsie Huxtable

6. Yvette Esparza

7. Andrea Carter

8. Andrea Bowles

9. Kyong Correia

10. Jennifer Berg

11. Julie O'Malley

12. Michele Bell

13. Keri Verhei

14. Valerie Ward


CLASS C

1. Kristie Ott

2. Jessica Martin

3. Tracee Hansen

4. Heide Adams


CLASS D

1. Rachel Bartle

2. Sherri Goodwin


MASTERS 35+

1. Tracee hansen

2. Jessica Martin

3. Yvette Esparza

4. Sherri Goodwin

5. Jennifer Berg

6. Michele Bell

7. Barb May

8. Heide Adams

9. Nancy Diaz

10. Robin Baird


MASTERS 50+

1. Linda Kopetzky

2. Kim Garner

3. Sommana Lavering

4. Diane Whetstone

Bikini

OVERALL

1. Keli Hargrove


CLASS A

1. Martha Julia Van

2. Jennifer Ott

3. Ruth Duran

4. Eloisa Miller

5. Jessica Smith

6. Adrienne Celis


CLASS B

1. Shelby O'Fay

2. Vanessa Robbins

3. Andrea Carter

4. Lyndsi Karp

5. Marissa Stroud

6. Lyndsey Chavarria

7. Chrysteen Borja

8. Yvette Esparza

9. Ericka huska

10. Brooke Franczyk

11. Ramona Park

12. Karie Ryan

13. Brittany Clarkston

14. Kim Klepadlo


CLASS C

1. Kelsi Hargrove

2. Ceara Drury

3. Susanna Gudino

4. Noel Carroll

5. Camille LaTray

6. Hailey Landon

7. Amanda Warner

8. Michelle Lummus

9. Rachel DeRoche

10. Nivvy Singh


CLASS D

1. Teresa Begalka

2. Jennifer Bergerson

3. Jessica Fritz

4. Anna Yamada

5. Jaclyn Ownes

6. Michele Housden


MASTERS 35+

1. Yvette Esparza

2. Camille LaTray

3. Ruth Duran

4. Eloisa Miller

5. Anna Yamada

6. Carmen Robinson

7. Ramona Park

8. Terri Hartness

9. Chisato DuBoise

10. Christina Rae Montoya

11. Molly Smith (Bair)

12. Marlina Velasco

13. Kimberly Hopper

14. elena Robinson

15. Tina Nilsson

16. Tammie Baughman

17. Michele Housden

18. Susie Sanderson


MASTERS 50+

1. Linda Kopetzky


2013 Northwest Championship

 Results

Men's Body Building


OVERALL

1. Danny Beck


SUPER HEAVYWEIGHT

1. Ben Seath

2. Rinck Edward

3. Eugene Jones Jr.


HEAVYWEIGHT

1. Rob Chicano

2. Cody Watkins

3. Paul Stephenson

4. Nick Gallegos

5. Eli Walsh

6. Chris Finch

7. Sven Burbach

8. Skyler Hoyt

9. Murray Jacobs

10. Darren Muerth


LIGHT HEAVYWEIGHT

1. Danny Beck

2. Felton Campbell

3. Garrett Ussery


MIDDLEWEIGHT

1. James "JJ" Gipson

2. Nate Balderston

3. Dmonic Current

4. Sammy Cruz Jr.

5. Nick Mueller


LIGHTWEIGHT

1. Henry Jung

2. Gavin Ward


BANTAMWEIGHT

1. Kris Tovar

2. Jaime Makavano

3. Manny Mendiola

4. Tuan Dang


MASTERS 40+

1. Nate Balderston

2. Edward "Dominic" Rinck


MASTERS 50+

1. Patrick Morris

2. James Waldo


MASTERS 60+

1. Henry Jung

Men's Physique


OVERALL

1. Donnie Anderson


CLASS A

1. Jason Gardner

2. Ericson Hernandez

3. Nate Almiral


CLASS B

1. Kyle King

2. William Kitchen

3. Ed Lopez

4. Bowen Bottorff

5. Terrence Ellison

6. Christian Despi

7. Steve Stallings


CLASS C

1. Donnie Anderson

2. George Bond

3. Julio Gamez

4. Tai Nguyen

5. Camden Heis


CLASS D

1. Jordan Wishard

2. Ryan Cole

3. Khafani Lee

4. Michel hellard

5. Craig McDonald


MASTERS 35+

1. Donnie Anderson

2. Jason Gardner

3. Demondr Shields

4. Dave houseman

5. Steve Stallings


JUNIOR MEN'S

1. Julio Gamez


 Women's Body Building 

OPEN

1. Lisa Lum

2. Zenaida Blanchard 


MASTERS 35+

1. Zenaida Blachard

2. Rosie Gibson

3. Dorothy Murray

Fitness

OPEN

1. Tiarra Roberts


JUNIOR

1. Savannah Grubbs

Mixed Pairs

OPEN

1. Renee Bracken

1. Sammy Cruz Jr.

Women's Physique

OVERALL

1. Jasmine Basso


CLASS A

1. Jasmine Basso

2. Janelle Pierce

3. Gayla McCredie

4. Cori Lou


CLASS B

1. Madeline Lovingfoss

2. Judy Manwill

3. Tracy Andersen

4. Shawnda Kerr


MASTERS 35+

1. Judy Manwill

2. Gayla McCredie

3. Teresa Mason

4. Anna Yamada

5. Tracy Andersen

6. Felicia Shaviri

7. Rosie Gibson